Komplex pszichológiai és gyógypedagógiai segítségnyújtás
"A különbség a között, amit megteszünk és amire képesek lennénk, megváltoztathatná a világot." (Mahatma Gandhi)
Szolgáltatások
Tóthné Tuppa Anita
Neurofeedback tréning
Mi az a Neurofeedback?
A neurofeedback tréninget tanulási zavarok, ADHD (hyperaktivitásos figyelemzavar), Asperger szindróma stb esetén alkalmazom.
Az elv azon a tényen alapszik, hogy meghatározott fizikai vagy mentális állapotok és viselkedések meghatározott agyhullám-mintázatokhoz rendelhetők. A figyelemzavar például felismerhető agyhullám-mintákat hoz létre. A neurofeedback folyamat EEG-feldolgozása révén ezek a minták láthatóvá válnak, és ezért a gyermek/felnőtt befolyásolhatja őket. Az üléseken a kliens tréningezheti ezeket a zavaró mintákat, és így javíthatja pl. a figyelmi állapotát.
EEG valós idejű mérés
A neurofeedback tréning során az elektródákat először a fej megfelelő pontjaihoz rögzítem. Az agyi aktivitás mérésekor a kliens semmit sem érez az EEG-vizsgálat során. Az EEG megvizsgálja az összes releváns agyhullámot, és továbbítja azokat a számítógépnek. Egy speciális számítógépes program az agyhullámokat frekvenciatartományokra osztja, és elemzésnek veti alá. Minden fontos adatot valós időben mérünk.
Az agyi aktivitás mérése során a gyermek/fiatal egyszerűen leül egy kényelmes fotelba és ellazul. Az elektródák csak jeleket mérnek, magát az agyat nem befolyásolják vagy stimulálják.
Adatelemzés és visszacsatolás
Az előbb leírt adatelemzés ezután egyszerű formában visszajelzésként közölhető a klienssel.
Ide tartoznak pl. filmek, zene/hangok, játékok.
A visszacsatolás az úgynevezett operáns kondicionálás elvén alapul. Ez azt jelenti, hogy a kliens jutalomban vagy büntetésben részesül. Itt a jutalom jelentheti például azt is, hogy a film jó hangminőségűnek és jól láthatónak tűnik, a „büntetések” pedig zörejeket és alig látható filmet eredményeznek. Ezek a folyamatok a zenével, filmmel analóg módon működnek.
Agyunk a lehető leggyakrabban szeretne jutalmat kapni. Igyekszik tartósan felismerni és megérteni a visszajelzésekben rejlő mintákat, hogy minél gyakrabban kapjon jutalmat. Ez a folyamat teljesen öntudatlan, a kliens aktív közreműködése nélkül.
Gyermekek kb. 30 percet tudnak aktívan figyelni, fiataloknál, felnőtteknél ez 60 perc is lehet. Optimális esetben heti 2x végzem a térninget, így gyors, látványos fejlődés érhető el a kívánt területeken.